Bazar Rogatka
Projekty i doradztwo projektowe
 

ZRÓWNOWAŻONE ROZWIĄZANIA TO PROSTE ROZWIĄZANIA

 

Celem projektu jest przywrócenie znaczenia Bazaru Rogatka jako centrum sąsiedzkiego życia dla okolic ulic Kamionkowskiej i Mińskiej. Znajdzie się tam sąsiedzki ogród i kąt dla gastronomii, ale przede wszystkim dawny bazar stanie się miejscem spotkań w samym sercu dzielnicy. Obecnie przestrzeń ta funkcjonuje wyłącznie jako piesza trasa między ul. Grochowską. Nie znając okolicy trudno domyślić się, którędy biegnie skrót. Proponujemy wachlarzowe rozwinięcie tego prostego odcinka w żółty klin placu. W projekcie zostanie zachowanych jak najwięcej istniejących elementów zagospodarowania obszaru, przede wszystkim drzewa oraz nawierzchnie. Część nowego utwardzenia z kostki będzie jednak rozebrana, a na pozostawionym fragmencie zostanie zamalowany na żółto trójkąt wyznaczający główne wejścia na teren. Na ul. Kamionkowskiej będzie zachowany historyczny bruk. Pozostanie także wschodni ciąg istniejących latarni, podczas gdy zachodnie zostaną przeniesione na ul. Bliską.

 

W samym centrum nowego założenia zostanie umieszczona drewniana platforma z częściowym zadaszeniem – symboliczny „stół”, zapraszający do wspólnego biesiadowania i spędzania czasu. Pomalowana na czerwono konstrukcja – w tradycyjnym dla konserwacji drewna i stali kolorze, bliskim poprzemysłowej praskiej narracji – będzie podświetlana wieczorem. Strategicznie ulokowana platforma, służąca w zależności od potrzeby jako scena, miejsce do siedzenia lub po prostu miejsce przystanku, „spina” wszystkie pozostałe strefy, a tym samym mieszkańców Kamionka i odwiedzających Rogatkę gości. Wejście od strony ul. Grochowskiej poprowadzi przez bramę z neonowym napisem. Na górze znajdzie się taras, który może być wykorzystywany albo jako kawiarnia (jeśli parter zajmie najemca prowadzący lokal gastronomiczny) albo miejsce zajęć warsztatowych.

 

Bazar będzie składał się z części stałej, całorocznej, zbudowanej ze stalowych „szczęk” zamykających się na noc w podświetlane, modularne kubiki oraz tymczasowej. Pawilony posiadają prostą metalową konstrukcję, wypełnioną panelami poliwęglanowymi. Kwadratowe pole przylegające do ul. Kamionkowskiej zostanie zagospodarowane jako strefa rekreacji i gastronomii. Znajdą się tam dwukondygnacyjne pawilony gastronomiczne, drewniane tarasy oraz plac zabaw dla dzieci i dorosłych.

 

Przestrzeń Rogatki ma być zrównoważona i demokratyczna w sensie ekologicznym oraz społeczno-ekonomicznym i przeznaczona dla użytkowników w każdym wieku, o różnym statusie i zamożności. Stąd pomysł stworzenia warzywnego ogrodu społecznego oraz stosowania w krajobrazie roślin jadalnych w podwójnym celu – jako źródła warzyw i owoców oraz ozdoby. Cała przestrzeń będzie poddana „sąsiedzkiemu nadzorowi” z kilku kierunków jednocześnie.

 

[propozycja konkursowa – współpraca A2P2 architecture & planning oraz Zieleniarium]