2010
Propozycja dotyczyła propozycji przebudowy ulicy Wileńskiej, w części Warszawy, obecnie podlegającej zmianom w związku z projektem rewitalizacji. Nowa przestrzeń powinna pozwalać na wykorzystanie jej przez obecnych mieszkańców Pragi oraz „gości z zewnątrz”. Są nimi zarówno odwiedzający dzielnicę w poszukiwaniu miejskich atrakcji, ale także pracownicy przyjeżdżający codziennie w okolice ul. Wileńskiej. W zaproponowanym projekcie ulica nie jest „salonem” czy reprezentacyjnym bulwarem ale staje się nowym typem przestrzeni publicznej i sąsiedzkiej – społecznej.
W projekcie jako pierwsi w Polsce zaproponowaliśmy model woonerfu, na długo zanim w kraju powstały pierwsze tego typu realizacje. Zaproponowane rozwiązanie łączyło cechy przestrzeni publicznej z rolą transportową. Jezdnia dla autobusów została wyprofilowana, aby spowolnić ruch. W naszej propozycji jezdnia na nowej Wileńskiej miałaby być wykładana perforowaną płytą nałożoną na zieleń – przez wszystkie otwory przezierały fragmenty trawnika albo drzewa.
W projekcie wskazano materiały niekojarzące się z luksusem, aby nie stwarzać rażącego kontrastu z zaniedbaną zabudową oraz uzyskać konieczną w tym miejscu wandaloodporność: w koncepcji zaproponowano zastosowanie białego betonu, betonowej kostki i płyty chodnikowch. Aby wzmocnić znaczenie praskich podwórek, wyprowadziliśmy z bram „czerwone dywany” posadzki w innym kolorze, aby zwiększyć poczucie przynależności i odpowiedzialności za miejskie umeblowanie przed kamienicami.
Zespół projektowy: Monika Arczyńska, Adam Baczewski, Łukasz Pancewicz